Jak oszczędzać na rachunkach za ogrzewanie.

 

 Jak oszczędzać na rachunkach za ogrzewanie?

Czy warto zakręcać grzejniki?

Koszty ogrzewania mogą być dla wielu najemców dużym obciążeniem finansowym. Podwyżki sprawiają, że zaczynamy szukać oszczędności. Dzięki umiejętnemu korzystaniu
z ciepła i kilku nieskomplikowanym zabiegom możemy znacząco zaoszczędzić. Prosimy zwrócić uwagę, jaka temperatura panuje w poszczególnych pomieszczeniach aby zacząć ją świadomie kontrolować. 

W okresie jesienno-zimowym temperatura w pomieszczeniu powinna oscylować
w granicach 20-21°C.  To właśnie w tej temperaturze z reguły czujemy się najlepiej.

Jak wskazują wyliczenia Izby Gospodarczej Ciepłownictwa Polskiego jeden stopień mniej w pomieszczeniu to zmniejszenie wysokości rachunków za ciepło o około
5-8 %
. Obniżenie temperatury o 2 stopnie to proporcjonalnie jeszcze wyższe oszczędności.

Optymalna temperatura pokojowa jest zróżnicowana w zależności od funkcji danego pomieszczenia. Oczywiście temperatury najlepiej ustawiać według własnych preferencji, natomiast zawsze należy uwzględnić fakt, iż zarówno przegrzanie, jak i długotrwałe przebywanie w niedogrzanych pomieszczeniach mają swoje negatywne skutki.

Optymalna temperatura w poszczególnych pomieszczeniach w mieszkaniu to:

  • salon 20-22 °C

W salonie poleca się utrzymywanie temperatury ok. 20°C. Większość osób będzie odczuwała komfort cieplny – nie będzie im ani za zimno, ani za ciepło.

  • kuchnia 16-19 °C

W kuchni temperatura powinna być niższa  – ok. 16-19°C. To pomieszczenie jest regularnie dogrzewane podczas gotowania przez rozgrzany piekarnik i kuchenkę.

  • sypialnia 17-19 °C

Przyjmuje się, że w sypialni termometr powinien wskazywać około 17-18°C. Jeśli temperatura będzie wyższa organizm nie zregeneruje się wystarczająco.

  • łazienka 22-24 °C

Termometr w tym pomieszczeniu powinien wskazywać więcej niż w przypadku kuchni, sypialni czy salon. Chodzi głównie o komfort korzystających z łazienki.

  • pokój dziecięcy  20-22 °C

Warto na kilka dni obniżyć temperaturę o 1 lub 2 stopnie. Różnica w temperaturze pomieszczenia będzie właściwie ledwie odczuwalna.

 

Jak regulować temperaturę w pomieszczeniach?

Termostat grzejnikowy to niewielkie urządzenie, dzięki któremu możemy regulować temperaturę w pomieszczeniu. Jego właściwe wyregulowanie pozwala na dobranie odpowiedniej temperatury. Zasada jest prosta: im większa cyfra, tym większa temperatura
w pomieszczeniu.

  • poziom 1 - ok. 12 °C : ten poziom zaleca się stosować np. na klatce schodowej lub
    w garażu,
  • poziom 2 - ok. 16 °C : to temperatura polecana do sypialni,
  • poziom 3 - ok. 20 °C : temperatura powinna być ustawiana w salonie, kuchni
    czy jadalni, czyli pomieszczeniach, w których spędzamy większość swojego czasu,
  • poziom 4 - ok. 24 °C : taki poziom ciepła jest zalecany w pokojach dziecięcych, a także łazienkach,
  • poziom 5 - ok. 28 °C : poziom stosowany jest zwyczajowo w pomieszczeniach takich jak pływalnie,
  • poziom 0 lub znak śnieżynki * : wbrew pozorom znak śnieżynki nie oznacza,
    że grzejnik zostaje całkowicie wyłączony - będzie emitowana najniższa z możliwych temperatur, a więc 6-8 °C. Zabezpiecza to grzejnik i całą instalację przed zamarznięciem.

Czy wychodząc z domu na dłużej lub wyjeżdżając na urlop, zakręcać kaloryfer?

Wiele osób całkowicie zakręca kaloryfery kiedy wychodzi z domu uważając, że w ten sposób oszczędza. Nic bardziej mylnego. Całkowite wyłączenie ogrzewania zamiast oszczędności, spowoduje wzrost kosztów za energię. Nagrzanie wychłodzonego mieszkania z 10°C do komfortowych 20°C pochłonie dużo więcej energii niż utrzymanie niższej temperatury. Ponadto zbyt niskie temperatury utrzymywane przez zbyt długi czas doprowadzają do powstawania grzybów i pleśni. Jednym z najprostszych sposobów na oszczędzanie ciepła jest skręcenie temperatury do 17-18°C, gdy wychodzimy do pracy czy szkoły. 

Podczas dłuższej nieobecności średnia temperatura w domu powinna oscylować w granicach 15-16 stopni. Utrzymywanie jeszcze niższej temperatury jest już niezalecane.

Metody obniżania kosztów ogrzewania.

  • Wyregulowanie zaworów

Regulację temperatury w mieszkaniu zdecydowanie ułatwiają termostaty. Dlatego prosimy zapoznać się z instrukcją tych, które są zainstalowane w mieszkaniu i wyregulować je tak, aby temperatura w poszczególnych pomieszczeniach dostosowana była do indywidualnych potrzeb oraz pory dnia. 

  • Uszczelnianie okien

Chłód przedostający się przez wszelkie szpary w oknach będzie obniżał efektywność grzejnika. Nie chodzi tu o hermetyczne zamykanie pomieszczeń, ale po prostu o zniwelowanie możliwości nadmiernej ucieczki ciepła. Poprawa będzie odczuwalna natychmiast.

  • Zakładanie ekranów zagrzejnikowych

Aby jeszcze bardziej zwiększyć efektywność wytworzonego ciepła można zamontować specjalne ekrany z foli aluminiowej, które odbijają ciepło w kierunku pomieszczenia
i ograniczają straty ciepła przenikającego przez ściany. Montuje się je pomiędzy ścianą
a grzejnikiem.

  • Wietrzenie pomieszczenia – rób to prawidłowo

Zawsze wietrz pomieszczenia:

  • krótko (w zależności od temperatury na zewnątrz wystarczy kilka-kilkanaście minut)
  • przy oknie otwartym na oścież
  • wcześniej zakręć zawory na grzejnikach

Po zamknięciu okna temperatura szybko wróci do normy.

  • Właściwe ustawienie mebli

Zastawianie grzejników ciężkimi meblami czy zasłanianie ich zasłonami lub firankami ogranicza ilość energii, która jest dostarczana do pomieszczeń. Warto pamiętać o tym, że odległość stołów, kanap oraz innych mebli od grzejników powinna wynosić minimum 10 cm. Żeby dodatkowo wspomóc dobry odbiór ciepła z grzejników, warto zamontować nad nimi szerszy parapet lub dodatkową półkę. W ten sposób ciepłe powietrze powędruje do pomieszczenia, a nie w stronę okna, gdzie się schłodzi.

  • Korzystaj z naturalnego źródła ciepła

Rozwiązaniem umożliwiającym oszczędne ogrzewanie mieszkania jest także wykorzystanie sił natury. W ciągu dnia, padające na szyby okienne światło słoneczne w sposób naturalny podnosi temperaturę w pomieszczeniach. Warto wykorzystać to darmowe źródło ciepła. W słoneczne dni odsłoń firanki i zasłony. Dzięki temu promienie słoneczne będą mieć ułatwiony dostęp do pomieszczeń. W nocy postępuj odwrotnie. Zasłaniaj szyby okienne firankami, zasłonami lub roletami – straty ciepła będą mniejsze.

  • Wyreguluj okna na zimę

Okna można regulować na lato i zimę. Paroma ruchami zmniejszysz lub zwiększysz docisk, co zmieni ilość przepuszczanego powietrza. Jeśli nie wiesz jak to zrobić, wpisz regulacja docisku i nazwę producenta Twoich okien. Bez problemu znajdziesz poradnik lub nawet video.

 

Ważne telefony:

  • awarie instalacji elektrycznych - 505 724 898
  • awarie instalacji hydraulicznych - 505 725 234
  • awarie instalacji gazowych i C.O. - 603 243 807
  • kominiarz - zasoby komunalne - 607 300 076
  • kominiarz - Wspólnoty Mieszkaniowe - 609 554 855

Zbuduj z nami swoje marzenia